Şeker pancarı üretimi 6.5 kat azaldı.

Şeker pancarı üretimi 6.5 kat azaldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2019 yılında Samsun'da 66 bin ton şeker pancarı üretildiğini, bu rakamın 2004 yılında ise 430 bin 574 ton olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Müdürlüğünce Zirai Karantina Müdürlüğü Toplantı Salonunda il ve ilçe müdürlükleri teknik personeli ile sivil toplum kuruluşlarında danışmanlık hizmeti veren teknik personelin katılımı eşliğinde "Şeker Pancarı Tarımı" konulu bir hizmet içi eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, şeker pancarı üretimi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

KAMUNUN PAYI YÜZDE 25'E DÜŞTÜ

Toplantının açılışında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Türkiye, pancardan şeker üreten ülkeler arasında Rusya, Fransa, ABD ve Almanya'nın ardından 5. sıradadır. Temel gıda maddelerinden olan ve stratejik öneme sahip şeker; ülkemizde cumhuriyetten önce ithalat yoluyla karşılanırken, bugün tüketilen şekerin tamamına yakını yurt içinde üretilmektedir. Temel amacı kendi kendine yeterlilik olan 4634 sayılı Şeker Kanunu 4 Nisan 2001 yılında kabul edilmiştir.

Geçen süre içinde Türkiye'de şeker talebini karşılayacak düzeyde üretim planlaması yapılmaya başlanmış olup, ülke içinde pazarlanacak şeker miktarı, Şeker Kurulu tarafından tahsis edilen kotalar ile belirlenmeye başlanmıştır. Türkiye'nin yıllık şeker ihtiyacının yüzde 90'ı pancar şekeri, yüzde 10'u ise nişasta bazlı şeker (NBŞ) ile karşılanmak üzere programlanmıştır. Türkiye toplam tatlandırıcı talebinin yüzde 10'u oranında nişasta bazlı şekerler için kota belirlenmesi kanun ile hükme bağlanmıştır.