Hububat kapçığı ne demek?

Hububat kapçığı ne demek?

Ziraat Mühendisleri Odası Özden Güngör, kapçığın, hububatta değil çeltikte kullanılan bir kavram olduğunu belirterek, “Ziraat mühendisiyim, yıllardır sektörün içindeyim buğday kapçığını ben de yeni duydum” dedi.

BİYOLOJİK MÜCADELEDE KULLANILIYOR ANCAK YAYGIN DEĞİL 

Tarımda biyolojik mücadele konusunda önemli çalışmaları bulunan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hububat kapçığı olarak tabir ettiği buğday kavuzunun biyolojik mücadelede kullanılan bir yöntem olduğunu ancak bunun çok yaygın olmadığını söyledi.

BÖCEKLERİN İTHALATI SIRASINDA PAKETLENMESİNDE KULLANILMIŞ OLABİLİR

Faydalı böceklerin de yurt dışından ithal edildiğini dile getiren Özkan, kavuzun da böceklerin depolanması ve nakliyesi gibi işlerde karıştırılarak bu amaçla kullanılabildiğini söyledi. Özkan, faydalı böceklerin nakliye sırasında paketlenmesinde kullanılabildiği için İsviçre’den ithal edilen buğday kavuzunun da bu amaçla ithal edilmiş olabileceğini bildirdi. 

KAPÇIK BUĞDAYDA DEĞİL ÇELTİKTE KULLANILAN BİR TABİR

 

Diğer yandan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, kapçığın çeltikte kullanılan bir tabir olduğunu hububatta kullanıldığını bugüne kadar duymadığını söyledi. Buğday danesinin dışındaki ince zarımsı bir tabaka bulunduğunu ve buna buğday zarı veya kavuzu denildiğini dile getiren Güngör, “Ziraat mühendisiyim, yıllardır bu sektörün içindeyim ama buğday kapçığını inanın ilk kez duydum. Ben de merak ettim. Kapçık tabiri çeltikte kullanılan bir tabir” dedi.